Sinu peamine Dosha on PITTA

Pitta kehatüüp, milles domineerivad tule– ja vee elemendid, vastutab organismi muutumise ja omandamise protsesside eest, sealhulgas toitainete imendumine ja informatsiooni mõistmine. Pitta-tüüpi inimesed on kaalutlevad, analüüsivad ja tulemusele orienteeritud, sageli väga sihikindlad ja konkurentsivõimelised. Neil on tavaliselt tugev seedimine, soojad ja niisked käed ning kalduvus ülekuumenemisele ja põletikele, mistõttu peavad nad hoidma tasakaalu jahutavate tegevuste ja toitudega.

JAGA

Pitta OMADUSED

Isikuomadused

Kirglik, rõõmsameelne, karismaatiline. Kontrolliv, pinges, iseteadlik

Keha ja proportsioonid

Enesekindel ja hea rüht. Keha on pingelisem

Kõne

Täpne, selge, hästi informeeritud. Terava ütlemisega, küsib konkreetseid küsimusi

Nahk

Keskmiselt tugev, soe, rasune T-tsoon. Kergesti ärapõlev, võib tekkida vistrikke, kergesti punastav

Mis viib Pitta energia tasakaalust välja?

Ületöötamine
Söögikordade vahele jätmine ja näljatunde tekkimine
Võistluslik meel isegi puhkehetkel
Ideaali otsimine
Kergesti vihastumine

Mis aitab Pitta energiat tasakaalustada?

Loomuliku elurütmiga kaasa minek ja naermine
Armastuse ja hoolitsuse vastu võtmine
Jahutus füüsilisel tasandil ja vaimne rahunemine
Köögi- ja puuviljade söömine
Rohke vee tarbimine

Pitta Toitumine ja tasakaalustamine

Accordion Content

Toitumise soovitused Pitta´le lähtuvad sellest, et nende seedetuli ehk agni on tugev ja stabiilne. Üldiselt peaksid Pitta kehatüübiga inimesed jälgima järgmisi soovitusi:

 • Pitta-tüübile on oluline mitte üle süüa, mida Pitta’d siiski kipuvad tegema, sundides oma suurepärast seedimist liialt tugevasti tagant. Samas ei taha te end ka ebamugavalt näljasena tunda – Pitta’d kannatavad, kui nad peavad söögikordi vahele jätma. Äärmuseni minemise asemel sööge 3 korda päevas (vahe vähemalt 4 tundi) kindla aja järel mõõdukas eine. Seedimise korrapäratuse puhul aitab suhkru ja kardemoniga maitsestatud soe piim Pitta’t uuesti tasakaalu tuua. Kui teil on alati hundiisu ja hirmus janu, peate oma seedimist muutma mõõdukamaks – seda saab teha Pitta’t rahustava dieedi abil.
 • Kui te tahate oma taltsutamatut söögiisu ohjeldada, ei maksa endale toitu päris ära keelata. Selle asemel kärpige toidu hulka vähehaaval, alustades umbes kolme neljandikuga tavalisest kogusest. Sööge niimoodi üks päev või paar päeva ja siis vähendage toidukogust pooleni tavalisest. Nüüd peaks söödava toidu hulk olema paras. Jätkake selle koguse kasutamist, aga kui tunnete end ebamugavalt näljasena, tuleks tagasi pöörduda eelmise koguse juurde. Kui sööte umbes kaks peotäit toitu iga söögikorra ajal, olete jõudnud Ajurveeda ideaalini (seda režiimi soovitas Charaka – vanaaja suurim Ajurveeda tundja). Mõru toit vähendab söögiisu palju rohkem kui ükski muu maitse, sellepärast proovige enne einestamist juua toniseerivat vett või süüa mõrudest köögiviljadest, näiteks sigurist, salatsigurist, redisest jm. valmistatud salatit.
 • Väldi hilisõhtul söömist.
 • Joo mõõdukalt vedelikke.
 • Proovi süüa rahulikus õhkkonnas. Ära söö vihasena, ärritununa või häirituna.
 • Piira kohvi, punase liha, muna, alkoholi ja suhkru tarbimist.
 Pitta´le sobivad ja mittesobivad toiduained

Tera- ja kaunviljad – kõik, välja arvatud mais
Köögiviljad – kõik toored köögiviljad, v.a. sibul
Puuviljad – kõik, v.a. tsitruselised
Seemned ja pähklid – ei soovitata
Õli – ei soovitata üldse
Piimatooted – kõik, peale hapupiimatoodete
Magusained – mesi, rafineeritud suhkur
Toidu maitse – magus, kibe ja kootav

Pitta tasakaalutust põhjustavad: terav, hapu ja soolane maitse; kuum toit, kerge toit ning õline toit. Neid maitseid ja toidu omadusi peaks piirama, sest need lisavad veelgi tule elementi.

Pitta´t tasakaalustavad: magus ja mõru maitse, jahe ja kuiv toit ning raske (rasvane) toit.

Eriti hoolikalt tuleb neid reegleid järgida suvel, keskpäeval ja kesköösel. Kuna Pitta aeg on keskiga, siis tuleb sellel ajal pöörata tule elemendi tasakaalus hoidmisele rohkem tähelepanu.

Üldiselt on tasakaalus Pittadel stabiilne, tugev isu ning seksuaalsus, uni on keskmine. Liigse tule elemendi korral aga kipuvad Pittad liialdama ja sellest lähtuvalt tulevad ka probleemid. Pittade tasakaalus hoidmise võti on mõõdukus, seda oleks vaja elus jälgida.
Pitta tüübile kui tule elemendile mõjuvad rahustavalt sinine ja roheline värv.

Nagu juba öeldud, on Pitta tasakaalustamise võtmeks mõõdukus. Ärge end liiga tagant kihutage, sest kõigist kehatüüpidest on Pitta’le antud kõige rohkem sisemist tarmu, pealehakkamist ja energiat. Pitta inimesed lausa ründavad elu ja neile isegi meeldib ennast proovile panna – mida raskem, seda parem. Aga see sisemine hoog võib neile vahel ka hukatuslikuks saada, sest Pitta annab kergesti süttivat energiat. Kui te seda kuritarvitate, põletab see teid läbi. Meie maailma tööhullud on tavaliselt tasakaalust välja läinud Pitta’d, eriti kui nende emotsionaalne alatoon on vihane ja ründav.

Kui Pitta tüüpi inimesed näevad endas teatavaid ohumärke – eelkõige emotsioonide meeldivuse ja söögiisu mõõdutunde kadumist, peavad nad teadlikult tagasi tõmbuma. Pitta’le on samuti tähtis loomupärane loodusearmastus. Kõik märgid ütlevad, et Pitta jaoks on hea selline elu, mis järgib kuldset keskteed.

Pitta’t tasakaalustavad:

 • Mõõdukus
 • Looduse ilu nautimine
 • Puhkuse ja tegevuse tasakaal 
 • Jahedus
 • Tähelepanu pööramine puhkeajale
 • Ergutusainete vähendamine

Pittat tasakaalustavad õlid:
Baasõli – päevalille, kookose ja ghee
Eeterlikud õlid – sandlipuu, lavendel, sidrun, ylang ylang, kummel, piparmünt, fenkol, roos, meliss, neroli

Kui ilmnevad Pitta tasakaalutuse tundemärgid, aitavad järgmised näpunäited tasakaalustada päevakava ja muuta see Pitta dosha’le hulga meelepärasemaks:

 • Võtke endale aega ja tõmmake hinge – elu põhirütmis peavad vahelduma puhkus ja tegevus. Et Pitta’del on nii suur teovõime, kipuvad nad ära unustama puhkeaega ja selle olulisust. Tööpäeva lõpus on vaja endale aega ja puhkust võimaldada! Sööge kiirustamata õhtust, tõmmake telefon kontaktist välja ja vältige kindlameelselt kiusatust tööd koju kaasa võtta. Meie kõigi rahusaareke on tegelikult meie sisimas olemas. Tasakaalust väljas Pitta’del kaob see sageli meelest.
 • Meditatsioon on väga kasulik vahend siserahu ja tasakaalu saavutamiseks. See tuletab ka meelde, et hoogsa tegevuse eelduseks on puhkus. Heade jooksjate saladus ei peitu sugugi mitte nende sammu pikkuses, vaid jõus, mida nad enne esimest jooksusammu endasse on kogunud. Kui Pitta’d avastavad, et jõud ei tähenda agressiivsust, astuvad nad suure sammu edasi oma tõelise olemuse avastamise poole.
 • Üleliigse Pitta vastu toimib igasugune jahedus. Magamise ajal hoidke toas temperatuur alla 20 kraadi ja ärge olge ülearu kaua soojas vannis, niiske kuumus võib teha teid uimaseks või panna südame pööritama kui Pitta on tasakaalust väljas. Ülekuumenenuna ärge jooge liiga palju külma vett, vaid asetage hoopis otsmikule ja kaela taha jahe kompress (Ajurveeda peab halvaks seedetuld kustutava jäise vee joomist.) Samuti on kasulikud mitte väga hapud, jahedad, magusad joogid (õunamahl, viinamarjamahl, gaseeritud soodavesi). Kuuma ilmaga või haiguse korral jooge kindlasti palju vedelikku; neis tingimustes kalduvad Pitta’d higistama ja kaotavad rohkesti vett.
 • Sööge Pitta’t rahustavat toitu
 • Vältige ergutusaineid, mis kõik lisavad Pitta’t. Igasugune alkohol mõjub Pitta’le nagu õli tullevalamine (isegi leivas sisalduvat pärmi ei peeta Pitta tasakaalustamisel heaks). Seedetuld ei ole vaja ergutada tühjade alkoholikaloritega. Kohvis ja tees sisalduv kofeiin kütab teie energiat asjatult üles, samas kui seda tuleks hoopis taltsutada.
 • Traditsiooniliselt peab Ajurveeda lahtistavat ravi (Yirechana’t) liigse Pitta vähendamise parimaks viisiks, sest soolestiku lühiajaline tühjendamine jahutab seedetuld. Üks kord nelja või kuue nädala tagant (aga mitte sagedamini) võib enne magamaminekut sisse võtta supilusikatäie kastoorõli. Tavaliselt ärkate siis öö jooksul kaks või kolm korda üles, et WC–s käia. Et vältida veetustumist, jooge peale iga käiku klaasitäis sooja vett. Järgmisel päeval on keha laisk ja lõtv, siis sööge väga vähe, jooge ainult mõni klaas puuviljamahla. Kui sööte tahket toitu, siis vältige kõike raskesti seeditavat, rasvast, külma ja õlist. Puhake rohkesti. Lahtisteid ärge tarvitage soolevaevuste ja verejooksu puhul või siis, kui olete varem põdenud seedetrakti haigusi.
 • Hoolitsege selle eest, et teie toit, vesi ja õhk oleksid täiesti puhtad, sest Pitta on igasuguse saastatuse suhtes eriti tundlik. Toidulisandid – isegi kui neid üldiselt peetakse kahjutuks – võivad ainevahetuse tasakaalust välja viia ja igasugune kõikumine, ka väga väike, takistab teil täiusliku tasakaalu saavutamist.
 • Vältige füüsilist ülepingutust ja ülekuumenemist. Pitta’sid kurnab kuumus kergesti. Nende kahvatu nahk ei talu liiga palju päikest ja annab tavaliselt ise märku, millal peab päikese käest varju minema. Ajurveeda soovitab suvel mitte kiirustada. Algul olge päikese käes kümme minutit, vähehaaval jõudke kuni poole tunnini ja kasutage kindlasti kaitsvat kreemi. Teil on parem väljas viibida hommikuti ja õhtupoolikul, mitte keskpäeval.
 • Viibige võimalikult palju väljas. Traditsiooniline Ajurveeda soovitab Pitta-tüüpi inimestele jälgida päikeseloojangut, vaadata täiskuud ja jalutada järve või jõe ääres. Pitta Dosha hindab seda kõike. Üldiselt leiavad Pitta inimesed, et ilus ümbrus soodustab rahunemist, sest see köidab nende tähelepanu, lihtsalt verandal istumine seda aga ei tee. Vältige vägivallaga seotud raamatuid ja filme – vapustavad ja erutavad elamused halvendavad Pitta seisundit tugevasti. Leidke iga päev aega meeltülendavaks, humoorikaks ja lõbustavaks tegevuseks – see aitab Pitta teravust mahedamaks muuta ning juhib kõrvale kalduvusest liialt juurdlema hakata endale seatud eesmärkide üle. Pitta’d on niigi tõsised, teistest inimtüüpidest rohkem on neile tarvis ergutavat naeru. Mõneski mõttes on see looduse poolt leiutatud parim ravim liigse Pitta vastu.

Pitta kehatüübile sobilikud tooted

Näole

Kehale

Silmadele

KONTAKT

Sundãri

Vita Hem OÜ
Telefon: + 372 50 54 163
E-post: britte@sundari.ee

Kasutusõigus © 2023 Sundari

Ostukorv

0
image/svg+xml

Tooteid ei ole korvis

Jätka ostlemist

Liitu meie uudiskirjaga!

Kõik uudiskirjaga liitujad saavad ka ühekordse -10% sooduskoodi.