Mis on Ajurveda (Ayurveda)?
Ajurveda on India Veeda kultuurist pärit teadus pikast ja tervislikust elust ning seda peetakse maailma vanimaks tervendamissüsteemiks. Seda rohkem kui 5000 aastat vana hindude rahvameditsiini ja elukunsti praktiseeritakse ka tänapäeval väga laialt üle maailma. Sanskriti keelest tõlgituna tähendab Ajurveda „teadus elust“, (ayu = elu, veda = teadus).
Ajurveda meetodid erinevad oluliselt lääne tavapärasest meditsiinist. Kui tavameditsiin keskendub peamiselt haiguste ravimisele ja nendega toimetulekule, siis Ajurvedas on põhirõhk haiguste ennetamisel ning see annab meile teadmised, kuidas haigusi juba eos vältida ning haigestumise korral tekkepõhjused kõrvaldada. Ajurveda ravimeetoditel ei esine kõrvalnähte ning see on ka põhjus, miks inimesed üle maailma pöörduvad tagasi Ajurveda poole taastamaks ja säilitamaks oma tervist. Indias on Ajurveda tavameditsiini kõrval täiesti ametlikult aktsepteeritav ravi.
Ajurveda õpetuses tähendab hea tervis tasakaalu. Tasakaaluseisundisse jõudes saavutame sisemise kooskõla, mis toob kaasa sügava rahulolu- ja heaolutunde. Ajurveda kasutab tasakaalustamiseks ja tervendamiseks lihtsaid ja igapäevaseid vahendeid – kuum, külm, valgus, meditatsioon, toiduained, elukorraldus, maitseained, eeterlikud õlid, raviõlid ja maitsed. Lisaks hõlmab Ajurveeda haiguste ennetamine tervislikku toitumist, elustiili, päevarežiimi, emotsioone, enese tundmist ja palju muud.
Ajurveda tähendab tõlkes “elu teadust” ning selle kohaselt saad olla terve ainult siis, kui oled iseendaga täielikus kooskõlas. Selleks pead aga end hästi tundma ja armastama iseennast ning oma keha sellisena, nagu siia ilma sündinud oleme. Ajurveda eesmärk on toetada ja tugevdada meie tervist, ilu ja elujõudu. Seepärast avaldab Ajurveda meie organismile pikaajalist mõju, toetades eesmärki hinge ja keha balanssi ja harmooniasse viimisest.
Ajurveda põhialused
Algselt anti Ajurveda teadmisi Indias edasi mõttetarkade sugupuu liinis suuliselt, kuni need enam kui 5000 aastat tagasi tekstidena kirja pandi. Vanimad teadaolevad Ajurveda tekstid on Charaka Samhita, Sushruta Samhita ja Ashtanga Hrudaya.
Ajurvedas seisneb keha tervis kolme dosha vahel loomuliku ja harmoonilise tasakaalu leidmisel, mis moodustab Sinu kehalise prakriti ehk loomuomase tasakaaluseisundi ning kogu ravi sellest lähtuvalt 5-l elemendil, 3-l doshal (vata, pitta, kapha) ja 7-l isiksuse tüübil (vata, vata-pitta, pitta-vata, pita, pitta-kapha, kapha-pitta ja kolmiktüüp vata-pitta-kapha).
Juba vanimad teadaolevad Ajurveda tekstid räägivad viiest elemendist – maa, vesi, õhk, tuli ja eeter (ruum), mis on osa ka meie individuaalsest füüsilisest kehast ja selgitavad üksikasjalikult nende elementide tasakaalus hoidmise tähtsust, et olla terve ja elada õnnelikult. Lisaks on igas inimeses veel kolm kehatüüpi ehk doshat:
• Vata Dosha, milles domineerivad õhu- ja eetrielement,
• Pitta Dosha, milles domineerib tule- ja vee-element,
• Kapha dosha, milles domineerivad maa- ja vee-element.
Dosha´d, ehk energeetilised kogumikud, annavad meile mentaalsed ja füüsilised omadused. Nii meie iseloom, välimus, emotsionaalne tasakaal kui ka enesetunne ja tervislik seisund on iseloomustatavad kolme Dosha abil. Igas inimeses on kõik kolm doshat ehk kehatüüpi olemas; mõnda rohkem, teist vähem. Doshad on pidevas liikumises ning nende omavaheline tasakaal pidevas muutuses. Doshade tasakaalustamise ja tasakaalu säilitamisega Ajurveda tegelebki, pidades oluliseks isiksuse tüübile sobilikku toitumist, massaažiõlide, ravivõtete ja elustiili õiget valikut. Kui arvestada elamisel oma isiksuse tüüpi ja hoida see tasakaalus, siis oleme õnnelikumad ja tervemad.
Meie kehatüüp määratakse domineeriva Dosha põhjal. Enamasti domineerivad kaks tüüpi, vahel üks või kõik kolm. Siis ongi inimene kas vata, pitta, kapha, vata-pitta, vata-kapha, pitta-kapha või vata-pitta-kapha isiksuse tüüpi.
Kehatüübi saame peamiselt oma vanematelt, kuid see sõltub pisut ka meie vanusest. Meie vanemate kehade omadusi kannavad meis edasi meie vanemate keharakud, ka sperma ja munarakud. Saades aru doshade omadustest ja sellest, kuidas nende vahekorrad muutuvad, tasakaalust välja lähevad ja mis neid mõjutavad, on toidu, harjutuste, keskkonna ja elustiili abil võimalik väga palju oma elu kvaliteeti ja tervist parandada, mõjutades teadlikult doshade vastandlikke omadusi. Reegel on see, et enamasti kipub paigast minema see Dosha, mis on loomulikult domineerivam.
Loe Dosha kehatüüpidest pikemalt siit ning enda kehatüübi saad lihtsasti määrata elektroonilise, 21-st küsimusest koosneva Dosha elustiilitesti abil siin.
ILU LÄBI HEAOLU. SUNDÃRI.
Ajurveeda ravivõtted
Ajurveeda käsitluses tekib haigus siis, kui eluks vajalik energia on tasakaalust väljas. Tervise ja heaolu saavutamiseks on vaja parimal võimalikul moel toita nii vaimu, keha kui ka hinge. Kui elame elu põletades, pidevalt kiirustades ja puhkamata, teeme ebameeldivat tööd, suitsetame ning tarbime liigselt alkoholi, muutume negatiivseks ja kannatame stressi all, häirides sellega organismis toimuvaid protsesse. Tasakaalutus põhjustab häireid, mille arengu võib eristada seitset staadiumi:
- Negatiivsed mõjud põhjustavad ühe või mitme dosha kogunemist, mis viib teised dosha´d tasakaalust välja;
- Kui negatiivne mõju jätkub, saab dosha´de tasakaal veelgi enam rikutud – tasakaalutu seisund süveneb;
- Dosha-häire levib oma esialgsest asukohast kehasse;
- Kahjustatud dosha liiguv kehas ringi ja peatub ebasobivates kohtadees, põhjustades jääkainete kogunemist;
- Jääkainete kogunemiskohtades hakkavad ilmnema haiguse esimesed kerged sümptomid;
- Kerged haigusnähud ja -häired võivad areneda ägedaks haiguseks, mis hooti ägeneb ja siis jällegi taandub;
- Kui haiguste põhjustele, st. välistele mõjudele ei pöörata tähelepanu ja nendega ei tegeleta, võib haigus kujuneda krooniliseks.
Ajurveeda eesmärk on ennetada haigusi, ehk peatada häirete areng hiljemalt neljandas staadiumis, ehk enne kui need kinnistuda jõuavad.
Ajurveeda pakub välja neli peamist raviviisi: panchakarma, ravimid, dieet ja eluviisi reguleerimine.
Panchakarma on peamine kehast mürkainete eemaldamise teraapia. Panchakarma tähendab tõlkes “viit toimingut” ning viitab Ajurveeda puhastavatele teraapiatele, mis elavdavad keha loomulikke mürkainete eemaldamise mehhanisme. Samuti kõrvaldavad need teraapiad liigseid dosha-energiaid ja hoiavad dosha´d probleemide ennetamiseks kontrolli all. Kuigi panchakarma koosneb viiest osast, viiakse neist enamasti läbi üks või kaks, väga harva kõik viis etappi.
Purvakarma valmistab keha ette punchakarma´ks, olles esmane puhastav ravi ning koosnedes õlimassaazist ja higistamisteraapiast. Et massaaz aitab kaasa jääkainete eemaldamisele, on sel Ajurveeda ravivõtete hulgas tähtis roll. Korrapärane Ajurveeda massaaz on lisaks jääkainete väljutamisele üks parimaid vahendeid energiavoolu ergutamiseks kehas. Naha masseerimine tugevdab närve ja parandab vereringet, reguleerib seedeelundkonna tööd, vähendab vananemise mõju, leevendab väsimust, parandab nägemist, tekitab hea une, tugevdab nahka, parandab jumet ning suurendab vastupanuvõimet haigustele ja vigastustele.
Ravimid. Ajurveedas on taimi ravimiseks kasutatud juba tuhandeid aastaid. Neid on alati määratud koos toitumist, kehalisi harjutusi ja üldist eluviisi puudutavate nõuannetega. Paljud Ajurveedas enim kasutatavatest ravim- ja maitsetaimedest on saadaval ja kasutusel ka läänes, näiteks aaloe, köömen, must pipar ja kaneel.
Ajurveeda taimravi nimetatakse samana´ks ja selle abil korrigeeritakse dosha-häireid. Ravimtaimed stimuleerivad agni´t (ehk ainevahetust) ning taastavad dosha´de vahelise tasakaalu. Ravimtaimi ei määrata otseselt haiguse vastu, sest haigus on vaid dosha-häire sümptom. Ajurveedas on pikk ja auväärne ravimtaimede kasutamise traditsioon, mis hõlmab ka mineraal- ja teiste looduslike ainetega ravimistm kuigi nende kasutamine sõltub Ajurveeda ravi toimumise kohast.